Registracija vozil
VPRAŠANJE:
– Lastnik določi novega uporabnika, ker sam nima veljavnega vozniškega dovoljenja ob registraciji. Med tem časom pa lastnik pridobi veljavno vozniško dovoljenje. V kolikšnem času je lastnik dolžan javiti spremembo?
– stranka je poplačala leasing med letom, registracija pa ji velja še pol leta. V kolikšnem času je uporabnik dolžan javiti spremembo?
ODGOVOR:
Vsako spremembo, ki vpliva na spremembo podatkov v prometnem dovoljenju ( npr. tehnično spremembo, spremembo lastništva, prebivališča ali sedež), je treba v 15 dneh prijaviti registracijski organizaciji. Prijavi spremembe mora lastnik registriranega vozila priložiti listine, s katerimi dokazuje spremembo.
VPRAŠANJE:
Za koliko časa lahko najmanj dvignem preizkušnjo in kolikokrat?
ODGOVOR:
Zakon določa, da se dovoljenje za preizkušnjo vožnjo izda za obdobje petih dni, v zakonu pa ni nobene omejitve, kolikokrat se lahko izdajo za isto vozilo.
Res pa je da se preizkusne tablice lahko pridobijo za vozilo, ki je tehnično brezhibno. Kot ustrezno dokazilo se šteje potrdilo o tehnični brezhibnosti vozila iz tehničnega pregleda, izjava serviserja po popravilu vozila ali pa pisna izjava stranke.
VPRAŠANJE:
Na vozilu imam omejitev ZARUBLJENO? Kaj potrebujem, da bom lahko podaljšal registracijo?
ODGOVOR:
- Na zahtevo izvršitelja se na upravnih enotah vpiše rubež s tem se stranki v postopku, ki ima zarubljeno vozilo, ne sme dovoliti spremembe lastništva oz. odsvojitve, na njeno zahtevo pa se ji mora dovoliti podaljšanje registracije vozila, oziroma odjave iz prometa. Enako velja to tudi v primeru vpisa omejitve s strani Ajpesa.
- Drugače pa je v primeru davčne izvršbe. Zakon o davčnem postopku v 186. členu določa, da se zarubljeno motorno ali priklopno vozilo do prenehanja veljavnosti rubeža ne sme registrirati oziroma se zanj ne sme podaljšati prometno dovoljenje brez dovoljenja davčnega organa.